2 DECEMBER

 

 

FORTUNATO PEDOT (priest)

 

BORN: Grauno, TN 21.09.1884

FIRST PROFESSION: 1.11.1902

ORDINATION: 1.11.1907

DECEASED: Gemona, UD, 2.12.1955

AGE: 71  

 

He was assigned to the teaching ministry in Gemona and Capodistria. He then went to the diocesan Seminary of Belluno. For some years he taught our students moral theology and Canon Law. From 1920 to 1940 he was almost always bursar in our communities. From 1940 to 1952 he was general bursar in Rome. In 1952 he became rector of the church of St Pietro Martire in Udine e in 1954 he retired in Gemona.

 

Italian version