12 OCTOBER

 

GIACINTO LARGHER (priest)

 

BORN:

Cembra, (Trento) 14.05.1880

FIRST PROFESSION:

17.11.1898

ORDAINED:

Parma 22.12.1906

DIED:

Verona (Stimate) 12.10.1951

AGE: 71

 

 He completed part of his studies in Parma and gathered many friends among the diocesan clergy.  He was immediately assigned of that community and became superior from 1911 to 1919. He went then to Gemona and Trento as superior and bursar.

From 1934 to 1940 he was vicar general.

He was a gifted preacher and was appreciated much since his young years. After contracting sugar diabetes he spent the last years of his life in Parma and Verona almost as a continuous retreat.  He died an edifying death in the mother house of Stimate.

 

 

Italian version